IRIMON, spol. s r.o., obchodní zastoupení pro ČR

Zazimování závlahového systému sportovních ploch

Životnost každého kvalitního závlahového systému závisí  vždy velkou měrou právě na jeho podzimním zazimování. Výrazná většina všech profesionálních systémů, včetně systému HUNTER, se vyznačuje tím, že potrubní rozvody, postřikovače a další prvky rozvodů jsou v průběhu sezóny trvale zavodněny.

Po skončení sezóny je nezbytné celý systém odvodnit. Vypustit všechnu vodu ze systému pouze gravitačně je takřka nemožné. Nejspolehlivějším, nejrozšířenějším a také nejjednodušším způsobem zazimování na sportovních plochách je profouknutí celého systému stlačeným vzduchem z kompresoru. Tímto způsobem lze velmi efektivně odstranit vodu ze všech míst systému, včetně elektromagnetických ventilů či postřikovačů.

Pro sportovní plochy se používají kompresory s okamžitým výkonem objemu vzduchu 120 až 240 m3/hod a maximálním pracovním tlakem do 8 - 12 barů. Avšak potřebná hodnota provozního tlaku pro profouknutí je nižší, a to 3,0 – 3,5 bar.

Nejběžněji používanými jsou olejové jednopístové nebo dvoupístové kompresory. Díky jejich mnohem vyššímu výkonu (dvoupístové provedení, větší vzdušník) není nutné uzavírat ventil a čekat na dotlakování kompresoru. Zazimování díky dostatečnému výkonu probíhá kontinuálně a stačí pouze střídat jednotlivé sekce.

Na sportovních plochách mohou pro vypuštění vody ze systému sloužit vodní zásuvky na nejníže položených místech. Vypuštěná voda musí být odvedena.

Zkontrolujte také čistotu vložky ve filtru. Případné nečistoty vyčistěte, aby nezaschly na vložce, na jaře by se problematicky odstraňovaly. Nezapomeňte zazimovat (odvodnit) i čerpadlo, tlakovou nádobu a ostatní související armatury. Voda v čerpadle a tlakové nádobě by nikdy neměla zmrznout. U systémů s ponornými čerpadly zajistěte, aby se čerpadla alespoň 1-2x měsíčně protočila a nemohla tak zatuhnout. Dojde-li k čerpání vody, voda musí zůstat v jímce a nesmí se dostat do zazimovaného systému.

Celý popis postupu zazimování najdete zde.