IRIMON, spol. s r.o., obchodní zastoupení pro ČR

Automatická závlaha Hunter v parcích

Tak jako na zahradách rodinných domů, tak i v parcích se automatický závlahový systém využívá nejčastěji k závlaze trávníkových ploch, keřových výsadeb a často také solitérních rostlin, keřů či stromů. Automatický závlahový systém (AZS) je dnes naprosto běžnou součástí městských či zámeckých parků, firemních areálů nebo střešních zahrad. Všude tam, kde dochází k jejich revitalizaci s cílem dlouhodobě udržet kvalitní zeleň pro zpříjemnění a zlepšení životního prostředí, je AZS nezbytností.

Automatické závlahové systémy jsou samozřejmostí i na jiných typech veřejných ploch jako jsou například interiéry či exteriéry administrativních budov, okolí průmyslových areálů, nově budovaných bytových komplexů či sportovních areálů.

Investice do závlahového systému se může zpočátku zdát vysoká, ale její návratnost je ve:

  • výrazném zlepšení kvality zeleně, kdy odpadá nutnost výměny uschlých rostlin vlivem horkého počasí
  • podstatném ušetření množství závlahové vody
  • absenci či redukci osob zajišťujících ruční zálivku

Závlahový systém může být napojen na retenční nádrž. Řešení zachycení a využití dešťové vody je nutností a součástí každého projektu při výstavbě rodinných domů i administrativních nebo jiných budov pro veřejné a komerční využití.

Co se týče řešení závlahy, tak stejně jako na zahradách rodinných domů se používají k závlaze trávníků výsuvné postřikovače, k závlaze keřových ploch a výsadeb nejčastěji kapkovací potrubí a k závlaze solitérních stromů kořenová zónová závlaha. Používané prvky musí být odolnější proti zátěži či vandalismu, často bývají opatřeny protivandalními součástmi, používají se také uzamykatelné prvky.