IRIMON, spol. s r.o., obchodní zastoupení pro ČR

Závlaha trávníku

Nejčastější způsob automatické závlahy trávníkových ploch zahrad rodinných domů je závlaha postřikem pomocí výsuvných postřikovačů. Na zahradách se používají především postřikovače rozprašovací a rotační. Úderové postřikovače se na zahradách rodinných domů téměř nevyskytují, používají se především na sportovní plochy a agrozávlahu.

Rozprašovací postřikovače jsou vhodné na menší a členitější plochy. Tyto postřikovače zavlažují v celistvém vodním „vějíři“ v nastavené výseči v rozmezí 0° - 360°. Dostřik postřikovačů je od 0,6 do 5,5m při pracovním tlaku 2 – 2,5 baru. Nejpoužívanějšími rozprašovacími postřikovači na zahradách jsou postřikovače Hunter PS-ULTRA, PRO-SPRAYPRS 30.

Na větší a pravidelnější plochy se hodí rotační postřikovače. Ty zavlažují jedním či více paprsky vody, které rotují kolem svislé osy spolu s postřikovačem. Dostřik postřikovačů je od 6 do 14m a pracovní tlak 3 – 4,8 baru dle daného typu postřikovače. Typickými rotačními postřikovači pro zahrádky jsou postřikovače Hunter PGJPGP ADJ, PGP-ULTRA a I-20 ULTRA.

/clanky/Zahrada_MP ROTATOR_1

Výhody rozprašovacích a rotačních postřikovačů jsou spojeny v rozprašovacím postřikovači s rotační hlavicí Hunter MP ROTATOR. Tento postřikovač zavlažuje jemnými paprsky, které rotují kolem svislé osy postřikovače v nastaveném úhlu. Dostřik trysek MP Rotator je od 2,6 do 10,7 m, proto jsou ideální volbou na přechody mezi malými a velkými plochami, kde už rozprašovací postřikovače nestačí. MP ROTATOR se dá zapojit na jednu sekci (zavlažuje společně) s rotačními postřikovači - má podobnou srážkovou výšku. Postřikovače s rotační hlavicí MP ROTATOR jsou, díky své nízké spotřebě vody, skvělé v případech průtokově slabého vodního zdroje. Díky jemným paprskům jsou oblíbené na travnatých plochách se solitérně stojícími stromy a keři a u svažitých pozemků. Lze si vybrat postřikovač s již instalovanou tryskou Hunter ECO ROTATOR či využít samostatný postřikovač speciálně určený pro použití s tryskou MP Rotator - Hunter PRS 40. Více informací naleznete na www.mprotator.cz.