IRIMON, spol. s r.o., obchodní zastoupení pro ČR

Ovládání AZS na golfových hřištích Tisk

Ovládání AZS golfových hřišť:

Mozkem každého AZS je ovládací jednotka, která je kabely 24V (CYKY) připojena k elektromagnetickým ventilům a tím řídí celý závlahový systém. AZS golfových hřišť není vyjímkou. Vzhledem k velkým vzdálenostem a velkému množství elektromagnetických ventilů se na naprosté většině golfových hřišť používá dekodérové řešení ovládání. Toto řešení se od klasického kabelového liší tím, že v ploše je instalovaný pouze jeden dvoužilový kabel (CYKY 2,5mm2) a každý elektromagnetický ventil či jejich malá skupina na něj připojená má svůj vlastní dekodér, který komunikuje s ovládací jednotkou a dokáže poznat, kdy je povel k otevření či uzavření určen právě jemu a jeho ventilům. Dekodéry jsou v ploše umístěny ve ventilových šachticích společně s ventily nebo přímo v boxu, který je součástí postřikovače typu TTS.

Nejčastěji používanými jednotkami pro ovládání AZS golfových hřišť jsou jednotky Hunter ACC–DECODER s kapacitou až 99 sekcí. Často se setkáme s tím, že jednotek je na hřišti několik. Ovládací jednotka bývá doplněna o přídavné dálkové ovládání, které umožňuje ovládání systému ze vzdálenosti až 2 000 m.

Samozřejmostí je doplnění ovládacího systému o dešťové čidlo například Hunter RAIN CLICK, čidlo větru Hunter WIND CLICK a velmi často také o automatický systém kontroly průtoku Hunter FLOW CLICK. Měření a kontrola průtoku jsou na tak velkých systémech jako jsou golfová hřiště nutností. Součástí vybavení čerpací stanice je vodoměr pro odečítání celkového množství vody sezóně spotřebované. Na hlavním řadu jsou poté osazeny senzory průtoku, které při nárůstu průtoku v potrubí nad obvyklou hodnotu zablokují provoz systému. Odhalí se tím například možné porušení potrubí a úniky vody.