IRIMON, spol. s r.o., obchodní zastoupení pro ČR

Jarní spouštění AZS Tisk

Vzhledem k velikosti automatického závlahového systému golfového hřiště, množství komponentů a kapacitě trubního vedení je jeho údržba velmi specifická. Věnovat péči prvnímu jarnímu spuštění je naprosto nezbytné.

Přestože byl systém před zimou pečlivě vypuštěný a profouknutý, na vnitřní stěně trubek zůstává jemný šlem. Tato vrstvička biologických usazenin přes zimu vyschne, popraská a v trubním systému zůstanou drobné usazeniny. Čím větší je délka a dimenze trubek, tím více zůstává usazenin v trubním systému. Mechanické částečky mohou při jarním spuštění způsobit zanesení trysek, elektromagnetických ventilů atd. a tím způsobit nesprávnou funkci závlahového systému.

Před prvním jarním spuštěním se tedy provádí zavodnění a proplach hlavního trubního řadu například přes systém rychlospojných ventilů či přes výpustní místa k tomuto účelu určená a na hřišti umístěná.

Důležité je také věnovat na jaře pozornost čerpací a filtrační stanici. Pro golfová hřiště stejně jako pro další větší závlahové systémy toto platí dvojnásob. Před začátkem závlahové sezóny musíme zkontrolovat tlak vzduchu v tlakové nádobě a překontrolovat správnou funkci tlakového spínače a tím i celé čerpací stanice. Tímto předejdeme problémům při spuštění čerpací stanice. Nezbytná je také kontrola čistoty filtrů a sacího koše.

Samozřejmostí je testovací spuštění jednotlivých sekcí a kontrola naprogramování ovládací jednotky, kontrola funkce elektromagnetických ventilů, dekodérů, nastavení trysek postřikovačů a jejich výsečí atd.