IRIMON, spol. s r.o., obchodní zastoupení pro ČR

Vertikutace

Chcete hustý trávník bez holých míst a plevelů? Vertikutace pomůže trávník zahustit a omladit. Rozruší vrstvu staré travní plsti a mechu, naruší kořínky mělce kořenících dvouděložných rostlin. Navíc vytvoří přístup vzduchu, vodě a živinám, čímž podpoří zdravý růst trávníku.

Co je to vertikutace a jak probíhá?

Vertikutace je zahradní postup, který slouží k odstranění nežádoucích mechy, plevelů a staré trávy ze zahrady, a současně pro zlepšení propustnosti půdy a stimulaci růstu nové trávy. Provádí se pomocí speciálního stroje nazývaného vertikutátor, jehož ostré nože rotují a mělce se zařezávají do horní vrstvy půdy, kde v hloubce do 4 mm dokáže narušit mechy, plevel a starou trávu ze zahrady.

Kdy provádět vertikutaci?

Vertikutaci se provádí alespoň 2x ročně, ideálně na jaře a na podzim, kdy je trávník nejaktivnější. Na jaře je to obvykle v březnu nebo dubnu, kdy trávník začíná ožívat po zimě. Pusťte se do ní v okamžiku, kdy má půda po několik dní v 5 cm teplotu alespoň 10°C. Trávník také nesmí být podmáčený či naopak přesušený. Suchý by měl být pouze na povrchu. Na podzim bývá vhodné vertikutaci provést v září nebo říjnu, předtím než přijdou první mrazy. Vertikutaci provádějte na trávníku starém alespoň 3 roky. Mladší rostlinky by mohl řez nenávratně poškodit.

Vertikutace na jaře:

V okamžiku, kdy odtál poslední sníh, už se mnozí nadšeně vrhají na vertikutaci trávníku. Nespěchejte, není kam. Tráva po zimně nabírá síly a nešetrným zásahem jí jen ublížíte. Počkejte na období, kdy teploty nebudou atakovat nulu, půda bude prohřátá alespoň na 10° - 12° C v hloubce 5 cm a alespoň po dvou sečích. Pak trávníku neublížíte. Vhodné je vertikutaci načasovat na den, kdy bude zemina vlhká, avšak ne mokrá, například dva dny po deštích, pak nebude hrozit nadměrné poškození travního drnu. Trávník posekejte, trochu níže, než obvykle, vertikutátor bude pracovat s menší námahou, nebude vytrhávat trávu, a připravte vertikutátor. Často se chybuje s výškou nastavení nožů, úkolem vertikutace není hluboká orba, srovnání terénních nerovností, ale pouze proříznutí travního drnu do hloubky nevětší než 2 – 4 mm. Užitečným trikem je na rovné ploše, například betonové cestičce, nastavit výšku nožů tak, aby se jen zlehka dotýkala betonu. Po najetí na trávník se kolečka vertikutátoru zanoří do trávníku a nože zakousnou do té správné hloubky. Jestliže je trávník více zanedbaný, je dobrým postupem udělat vertikutaci v pruzích v jednom směru, pak kolmo a případně ještě jednou, zhruba v úhlu 45° k první linii. Pak odstraníte maximum travní plsti a prospějete trávníku. Vertikutací provzdušněný trávník bude lépe prosperovat, nebude plstí mu bráněno v růstu, kořenům bude umožněn přístup vzduchu, zálivky, přesekané trsy budou lépe odnožovat. Při vertikutaci počítejte s opravdu velkým množstvím odstraněného materiálu, budete jistě překvapeni, je dobré vyhradit si místo v kompostéru nebo kontejneru na bioodpad. Po tomto zásahu možná budete nepříjemně překvapeni smutným pohledem na to, co ještě včera byl jakž takž prosperující trávník, teď je z něho bitevní pole, ale nepropadejte panice, během několika málo týdnů se změní k nepoznání, znovu z něho bude prosperující bujný pažit. Pokud je potřeba holá místa dosejte travním semenem, pohnojte jej a zavlažte.

Vertikutace na podzim:

Poslední podzimní sečení v září nebo říjnu zakončete podzimní vertikutací. Samotný postup se neliší od vertikutace na jaře. Rozdíl je hlavně v následné péči o trávník před zimou. Na podzim má vertikutace za úkol připravit trávník na zimní období a zabránit tvorbě mechu. Vertikutace na podzim pomáhá trávníku lépe přezimovat a zároveň mu poskytuje výhodu pro rychlejší zotavení na jaře. Postup vertikutace je obdobnýmu tomu na jaře. K hnojení na podzim používejte hnojivo s vysokým obsahem draslíku.

Příprava před vertikutací:

  1. Odstranění překážek: Proveďte důkladnou kontrolu trávníku a odstraňte veškeré překážky, jako jsou větvičky, kameny a jiné nečistoty.
  2. Vyčištění trávníku: Odstraňte veškeré organické zbytky, jako jsou lístí a odumřelá tráva, která by mohla bránit efektivnímu provedení vertikutace.
  3. Kontrola vlhkosti půdy: Vertikutace by měla být prováděna na suché půdě, aby se minimalizovalo poškození trávníku a dosáhlo se co nejlepších výsledků.

Postup vertikutace:

  1. Nastavení vertikutátoru: Nastavte hloubku řezání vertikutátoru podle stavu vašeho trávníku. Obvykle se doporučuje řezat do hloubky 2–4 mm.
  2. Vertikutace: Provádějte vertikutaci postupně, pohybujte se po trávníku ve směru kolmém na předchozí směr, aby se zamezilo poškození trávníku. Pokud je potřeba, projeďne plpochu ještě jednou do kříže.
  3. Čištění: Po dokončení vertikutace vyčistěte vertikutátor od nasbíraných zbytků trávy, mechu a plevelů.
  4. Dodatečné úpravy: Pokud je to potřeba, můžete aplikovat hnojivo nebo osévat novou trávu a spustit zavlažování, aby se urychlil proces regenerace trávníku.

Závěr:Vertikutace je důležitý zahradní postup, který přispívá k zdraví a kráse trávníku. Pravidelná vertikutace pomáhá odstraňovat nečistoty, zlepšuje propustnost půdy a podporuje růst nové, zdravé trávy. Pamatujte však, že vertikutaci je nutné provádět s ohledem na potřeby trávníku.