IRIMON, spol. s r.o., obchodní zastoupení pro ČR

Jarní spouštění AZS

Tak jako je pro závlahový systém důležitá příprava na zimu, tak i jeho každé první jarní spouštění hraje významnou roli v jeho funkčnosti a životnosti. Věnujte proto prvnímu jarnímu spuštění systému náležitou pozornost. Předejdete tím nepříjemnostem, které můžou nastat, jestliže tento problém podceníte a na jaře bez jakýchkoli příprav závlahu spustíte.

Co potřebujeme zkontrolovat před začátkem závlahové sezóny?

 • Ovládací jednotka - zkontrolujte vizuálně stav, pokud byla na zimní období odpojena od elektrické sítě, tak ji připojte a spusťte rychlý test elektrických obvodů. Při tomto testu nedojde ke spuštění závlahy, pouze je zkontrolován stav vedení a cívek elektromagnetických ventilů a také stav ovládací jednotky.
 • Čerpadlo - u čerpací stanice nesmíme zapomínat, že dlouhodobá odstávka čerpadla způsobuje vytváření vápenných usazenin na pohyblivých částech čerpadla. Ty mohou způsobit na jaře nefunkčnost čerpadla.
  Výrobci čerpadel doporučují protočení čerpadla již v průběhu zimních měsíců.
 • Tlak vzduchu v tlakové nádobě - touto kontrolou předejdete možným problémům při spuštění čerpací stanice.
 • Tlakový spínač - zkontrolujte jeho správnou funkci
 • Filtry přestože je systém profouknutý, na vnitřní stěně trubek zůstává jemný šlem. Tato vrstvička biologických usazenin přes zimu vyschne, popraská a v trubním systému zůstanou drobné usazeniny. Mechanické částečky mohou při jarním spuštění ucpat komponenty závlahového systému, obzvláště u komponnetů mikrozávlahy. Zkontrolujte také stav a čistotu všech filtrů.
  Doporučujeme před jarním spuštěním provést proplach potrubí a postřikovačů. Prodloužíte tím životnost a bezproblémový provoz závlahového systému. Proplach potrubí se provádí nejčastěji přes zásuvkový okruh - přes rychlospojné ventily.
 • Elektromagnetické ventily - během zimních mrazů může dojít k porušení membrán v elektromagnetických ventilech, zkontrolujte, zda všechny ventily otevírají a zavírají na 100% spolehlivě
 • Postřikovače a trysky - během prvního jarního spuštění je nutná kontrola funkčnosti všech postřikovačů a jejich trysek, kontrala dostřiků a výsečí

 

Přejeme Vám maximální spokojenost s Vaším závlahovým systémem nejen během letošní sezóny.
Pokud bychom Vám mohli jakkoli poradit, napište nám svůj dotaz nebo zavolejte.

Váš Tým

Irimon tým